Haber

İstanbul Tasarım Müzesi açılışında konuşan İmamoğlu: “5 Yıl Daha Bu Onurlu Göreve Arzu Ediyoruz ve Bu Misyonu Yerine Getirmeye Hazırız”

Haber: OKTAY YILDIRIM Kamera: ADEM KARABAYIR

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Biz sadece milletin hizmetindeyiz. Şunu söyleyeyim. 5 yıl daha bu onurlu göreve, milletin hizmetinde, milletin hizmetinde olmaya talibiz. Halkın emrindeyiz ve bu görevi yerine getirmeye hazırız. Altını çiziyorum, biz çok daha güçlüyüz.” Biz her şekilde hazırız. Çünkü İstanbul’un durma lüksü yok. İstanbul’un bocalama lüksü yok. İstanbul hiçbir şekilde ihanete fırsat verecek bir ortama tahammül edemez. İstanbul konuşurken sağa sola bakmaz. “Süreci tedirginlikle yönetenlere kesinlikle tahammülüm yok, ‘Acaba ne diyecek?'” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Süleymaniye’de, kentin kültürel mirasının en değerli yapılarından biri olan Mimar Sinan’ın ürettiği ‘Dükkanlar Sırası’nı yeniden canlandırdı. Son yıllarda kaderine terk edilen ‘Sıra Dükkanlar’, İBB Teknik İşler Daire Başkanlığı’nın restorasyonu ve İBB Miras’ın yenilikçi vizyonuyla tamamen yenilendi. UNESCO tarafından 1985 yılında ‘Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilen dört bölgeden biri olan Süleymaniye Camisi ve Külliyesi içindeki dükkânlar, “İBB İstanbul Tasarım Müzesi” olarak işlev görüyor.

Zanaatkar, tasarımcı ve zanaatkarları bir araya getiren mağazaları, sosyal alanları, atölyeleri ve etkinlikleriyle bölgeye değer katacak bir çekim merkezi olarak tasarlanan müzenin açılışı; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ve CHP Fatih Belediyesi Başkan Adayı Yetenekli Polat’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Açılış töreninde İmamoğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Oktay Özel birer konuşma yaptı.

İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi:

“İSTANBUL ARTIK selde boğulan bir şehir değil: İstanbul’da her hava güzeldir; Yaşamak lazım, tatmak lazım. Yağmurdaki o kötü İstanbul görüntülerine bir şekilde son verdik. Artık selde boğulan bir şehir değiliz, tam tersine yağmurda ıslanmanın bile güzel olduğu bir şehir yaratma yolunda güçlü adımlarla ilerliyoruz. İstanbul’un özel noktalarından birindeyiz. Bu şehirdeki her insanı dünyanın en seçkin konumundaki insanlar olarak görüyorum. Bu sevilen şehirde yaşamak sadece birey olarak yaşamak değil; Fatih Sultan Mehmet’le yaşamak aynı zamanda Kanuni Sultan Süleyman’la yaşamak, Mustafa Kemal Atatürk’le yaşamak demektir. Bu yüzden çok özel bir durumdayız, özel bir konumdayız. Onların şehrin dokusuna işlemiş eserleri ve hatıralarıyla nefes almak demektir. Ömrünü burada geçirmiş, İstanbul’a değer katmış herkesle bu şehirde birlikte yaşıyoruz ve onların kıymetini biliyoruz. Onların özel anlarını, anlarını yaşayıp geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz.

ATALARIMIN ANLATTIĞI TÜM ESERLERİ İSTANBUL’LULARLA BULUŞTURUYORUZ: 5 yıldır bu onurlu görevi yerine getirmek için büyük bir titizlikle çalıştığımızı gururla belirtmek isterim. İstanbul’un tarihi mirasını büyük bir özen ve çabayla koruyor ve geliştiriyoruz. Bu nedenle İstanbul, tarihinde en yoğun şekilde onarım, adaptasyon ve ihya çalışmalarının yoğun olduğu bir dönemi yaşıyor. Biz tarihi binaları sadece restore etmiyoruz, restore ettiğimiz kadar hayata da döndürüyoruz. Aktif bir modüle dönüştürüyoruz. Geçmişi bugünle buluşturan, geleceği düşünen, bugünün tüm ihtiyaçlarını karşılayan, inanılmaz bir vizyonu önümüze koyan bir bakış açısıyla, ecdadımızın yadigarı tüm eserleri İstanbullularla buluşturuyoruz. Açılışını yaptığımız İstanbul Tasarım Müzesi de tam da bu anlayışla hayata geçirdiğimiz çok özel bir alan. Burası tüm İstanbulluların büyük ilgisini çekecek ve İstanbullular burayı görmek için can atacak. Tarihi yarımadayı ve güzel Fatih’i ziyarete gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri olacaktır.

BİREYSEL KABULLERDEN, TEK ANLAYIŞLARDAN VEYA ‘BİLİYORUM’ KÜBÜSÜNDEN UZAK BİR SÜREÇ YÖNETİLDİ: Yüzyıllardır İstanbul’un sosyal hayatının nabzının attığı merkez olan ‘Sıra Dükkânlar’, son yıllarda kaderine terk edildi. İşte bu özel çalışma yürütülürken; Bireysel kabullerden, tekil anlayışlardan, ‘biliyorum’ kibrinden uzak bir süreç yönetildi. Buradaki süreç, herkesin katıldığı toplantılar ve işbirlikleriyle, hiçbir ihmalin, özellikle de ihanetin olmadığı, kâr kavramının dahi olmadığı bir şekilde çözüldü. Mimar Sinan, kayıtsız kalınca unutulan, yoğun ilgi gösterildiğinde hayat bulan bir ortamdan, İstanbullunun karar verdiği bir noktada imza atıldığında ne kadar renkli, canlı ve umutlu bir alan yaratılabileceğinin çok özel bir örneğidir. veya her şeye bir kişinin karar verdiği yer. Sokak. Emek ve çabalarında emeği geçen herkese başarılar dilerim. Sıra Dükkânlar aynı zamanda Mimar Sinan’ın evinin de bulunduğu yerdir. Yine Süleymaniye Camii ve Külliyesi içerisinde inşa edilmiş bir nokta. Yani Kanuni Sultan Süleyman’ın iradesini, Mimar Sinan’ın sanatını yaşatan, taşıyan bir noktadır.

İKİNCİ FAZ 5 AY SONRA HAZIR: Yaklaşık 5 ay içerisinde bölgenin ikinci etabını tamamlayacağız. Buradaki o şaşırtıcı köşeleri gördükçe yaşadığınız şehirle daha çok gurur duyacak ve bu şehre karşı kendinizi daha fazla sorumlu hissedeceksiniz. Böyle noktalarda bu şehre yeni alanlar, yeni kültür sanat mekanları kazandırmak elbette bizi heyecanlandırıyor. Dolayısıyla bu bölgenin yoğun ilgi odağı haline gelmesi şimdiden bizi sabırsızlandırıyor. Nasıl ki Fatih Sultan Mehmed’in emaneti olan Haliç Tersanesi’ni kapalı bir durumdan yeniden hayata döndüren, üreten, ama aynı zamanda tasarımla sanatı buluşturan bir çalışma yaptıysak, burada da aynısını yapmaya devam ediyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti Büyükdere Fidanlığını nasıl İstanbul’a getirdiysek aynısını yapıyoruz. Kanuni Sultan Süleyman ve Mimar Sinan’ın mirasını yok olmaktan kurtarıyor, yeniden üretimin gerçekleştiği, halkımızın buluştuğu ve hayata canlı katılımlarını gördüğü bir merkez haline getiriyoruz. ve en iyisi bunu kamuoyuna açıyoruz. Bunları ancak biz yapabiliriz.

İSTANBUL’UN, TERÖRLE SÜRECİ YÖNETENLERE, KONUŞURKEN SAĞINA SOLA BAKARAK “NE DİYORLAR?” İSTEYENLERE TOLERANSI YOKTUR:’ ‘Yapabiliriz’ kavramı aslında şu şekilde tanımlanıyor. Hiç kimsenin, hiçbir grubun, hiçbir odağın emrinde olmamak demektir. Bu size 16 milyon insanın, buranın halkının, buranın vatandaşlarının, milletimizin, vatandaşlarımızın emrinde olmanın sadece bir boyutunu gösteriyor. Biz sadece halkın hizmetindeyiz. Sana şunu söyleyeyim. Biz 5 yıl daha bu onurlu misyonu, milletin hizmetinde, milletin emrinde olmayı arzuluyoruz ve bu misyonu yerine getirmeye hazırız. Altını çiziyorum. Biz hazırız, çok daha güçlüyüz. Çünkü İstanbul’un durma lüksü yok. İstanbul’un sallanma lüksü yok. İstanbul hiçbir şekilde ihanete izin verecek bir ortama tahammül edemez. Konuşurken sağa sola bakıp ne diyeceklerini merak ederek süreci yönetenlere İstanbul’un tahammülü yok. Peki amaç ne? ‘Hep ileri’, ‘Son hız ileri’ demeye hazır İstanbullular var. Bizim temsil ettiğimiz şey bu. ‘İstanbul benim. ‘İstanbul aşkımdır’ zihniyetinden kurtulmak için; ‘İstanbul hepimizindir’, İstanbul’un 16 milyon insanın olduğu bir dönemi devam ettirme zorunluluğu var.

TÜM İSTANBULLULARI BURAYA DAVET EDİYORUM: Bütün İstanbulluları buraya davet ediyorum. Değerli hemşehrilerim buraya geldiğinizde özellikle çocuklarınızla gelin. Çocuklarınızın burada göreceği bu atmosfer, bu ortam; Yenilenmenin ve güzelleşmenin izlerini çok derinden hissetmenizi sağlayacaktır. Kelimenin tam anlamıyla size tasarımın gücünü, yaratıcılığın derinliğini ve güçlü duygusunu, ustalığı, zanaatkar ve sanatçı olmayı verecektir. Bu nedenle çocuklarımızın gelecekte daha güçlü, daha yaratıcı ve daha umutlu olmalarını istiyorsanız; Lütfen onlara bu yerleri gösterin. Onlara mutlaka sanat, zanaat ve zanaatkârların yeteneklerini gösterin. Bu anlamda özellikle İstanbulluları yalnız değil, aileleri, çocukları ve arkadaşlarıyla birlikte buraya gelmeleri konusunda en içten davetimi iletiyorum. Bugün bir arada olduğumuz ve bu müzede bulunan tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum. Gelecek yıllarda yol arkadaşım olacak diğer tasarımcılara, burayı değişimle güçlendirecek yeni sanatçılara ve mekanlara başarılar diliyorum.

BELEDİYEMİZ ZAFER OLACAK; MİLLETİMİZ KAZANACAK, MİLLETİN ÇOCUKLARI KAZANACAK: 5 yıldır çok dikkatli çalıştık. Nitekim iş birliği anlamında derin bilgi birikimi ve profesyonellik anlayışıyla hem İstanbul’umuza hem de İstanbul Büyükşehir Belediyemize çok güçlü katkılarda bulunan, çalışmalarıyla çok titiz başarılara imza atan Uzman Polat kardeşime çok teşekkür ediyorum. zaman zaman yeni fikirler veren ve şimdi benimle bu güzel yolculuğa çıkan, Fatih’te belediye başkanı olma adımını atan biri var. Bu projedeki titiz çalışmasından dolayı kendisine tüm kalbimle teşekkür ediyorum. Bu ülkenin güzel insanlarıyla çalışacağıma söz verdim. Ben yeniden yoldaş olmak, milletimizin ve ülkemizin evlatlarıyla, kamu hizmetinde çalışmak, akraba, eş, arkadaş, akraba olarak değil; Asla kızım, oğlum, damadım, gelinim; Soruna milletin çocukları perspektifinden bakarak, 86 milyon insana imkan sağlayarak, 16 milyon insana imkân sağlayarak bu yolculuğa devam edeceğim. Çünkü Uzman gibi yol arkadaşlarımızın kendi yetenekleriyle bizleri güzel günlere, keyifli işlere taşıyacaklarını yaşadım ve gördüm. Bunu herkese tavsiye ediyorum. İnşallah belediyeciliğimiz hem Fatih’te, hem İstanbul’da, hem de birçok il ve ilçemizde hakim olacak. “Milletimiz kazanacak, milletin çocukları kazanacak.”

POLAT: “KENDİNİ TARİHİ ALANLARIN ÜSTÜNDE GÖRENLER BU DUVARI İŞARETLEYELİM”

CHP Fatih Belediye Başkanı adayı Polat da duygularını şöyle dile getirdi: “Elbette benim için onur ve heyecan dolu bir gün. Böyle günlerde her zaman protokol konuşmaları yapılır. Ama fotoğrafın arkasındaki duvarı işaret edeceğim. O duvar yıkıldı.” 500 yıldır buradayız. Orada gördüğünüz her taş, tuğla bu topraklarda yaşayan her insanın, burada çalışan insanların hizmetini temsil ediyor. Bundan sonra tasarımcı arkadaşlarımız burada hizmet verecek. Kendini tarihi alanların üstünde görenler veya İstanbul’un tarihi bu duvarı işaret etmeli. İnşallah bizim de onun duvarında bir taş olur. Olabiliriz. Çok teşekkür ederim” dedi.

Konuşmalar İBB İstanbul Tasarım Müzesi’nin açılışında gerçekleştirildi. Müzenin ilk ziyaretçileri olan İmamoğlu ve beraberindeki heyet, bazı mağazaları gezerek sanatçılarla sohbet etti.

DÖKMECLER MÜZESİ’NDEN İSTANBUL TASARIM MÜZESİ’NE…

UNESCO’nun 1985 yılında Dünya Mirası Listesi’ne aldığı dört alandan biri olan Süleymaniye Camisi ve Külliyesi, 1550-1557 yılları arasında Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle dönemin baş mimarı Sinan tarafından yaptırılmıştır. ortasında cami bulunan; İçerisinde medrese, sıbyan mektebi, imaret, darüşşifa, hamam, Kanuni Sultan Süleyman Türbesi, Hürrem Sultan Türbesi ve Mimar Sinan Türbesi gibi yapılar bulunmaktadır. Süleymaniye Külliyesi’nin ayrılmaz bir parçası olan Sıra Dükkânlar, Mimar Sinan Caddesi üzerinde, Süleymaniye Camii ve Darülhadis Medresesi’nin doğu tarafındaki avlu duvarının altında sıra halinde yer almaktadır. İşlevlerine ve üretilen ürünlere göre isimlendirilen bu dükkanlar; Bölgedeki dökümcü esnafının yoğunluğundan dolayı “Dökmeciler Çarşısı” olarak da anılmaktadır. Rabi ve Salis Medreselerine bakan bölümde 35, Darülhadis Medresesi altında ise 18 olmak üzere toplam 53 dükkân, yüzyıllar boyunca üretimleriyle İstanbul’a hizmet vermiştir. 1950 yılındaki onarımlar sonucu özgün iç tasarımını kaybeden ve son yıllarda kendi haline terk edilen Sıra Dükkanlar, 1950 yılında tamamlanan onarım ve yeniden işlevlendirme çalışmaları ile “İBB İstanbul Tasarım Müzesi”ne dönüştürüldü. 2023 yılında İBB.

İBB KURUMLARI DA MÜZEDE YERİNİ ALDI

Bileşenleri arasında KüçükevSeramik Atölye, Beyaz Tavşan Porselen, IMOGA, Yadigar Ataklı Vitray Atölyesi, Artı Vitray, Emre Arolat, Beoffice, Piknik Works, Onaranlar Kulübü, Design Trak, Nazmi İnce, Taksim Sanat, İstanbul Çağdaş, TEPTA Aydınlatma, ETMK İstanbul yer alıyor. , BASE, Karşı Sanat, Salt, İKSV, Gülay Bilge, 16.10, Gigaro, Afterwork, İdilius Kuyumculuk, Artiz Kuyumculuk, Artdoll İstanbul, Maumauworks, Ethem Onur Bilgiç, Toprak Fırat, Beste İleri, Mamut Arka, Fol, Az After Design Agency, Ünlü, Selin Tahtakılıç, Alara Demirel, Aybala Yalçın, Seçkin Diril, Cem İdare gibi saygın kurum, marka ve tasarımcılara ev sahipliği yapan Mert Tügen İstanbul Tasarım Müzesi’nde ayrıca üretimlerin satışa sunulacağı Artshop da bulunuyor. Beltur’un da hizmet vereceği bölgede; İBB Miras, İBB Bayan, Kültür AŞ, İBB Proje, İBB Kültür, Visit İstanbul, BİMTAŞ ve İPA ofislerinin yanı sıra İdari Ofisler de bulunmaktadır.

camliderehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort