Haber

Afrikalı liderler Nijerya’da yeni seçilen Cumhurbaşkanı Bola Ahmed Tinubu’yu tebrik etti

Liberya, Gana, Sierra Leone ve Gambiya cumhurbaşkanları Nijerya’nın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Bola Ahmed Tinubu’yu tebrik etti.

Liberya Devlet Başkanı George Manneh Weah, Nijerya’nın yeni seçilen Devlet Başkanı Tinubu’ya tebrik mesajı gönderdi.

Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Nijerya’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Tinubu’yu Gana halkı adına tebrik etti.

Akufo-Addo, “Seçilen başkanın eski Nijeryalı liderlerin ayak izlerini takip etmesini ve ortak bir özgürlük, kalkınma, güvenlik, ilerleme ve refah gündemi temelinde Nijerya ile Gana arasında var olan güçlü dostluğu daha da derinleştirmesini bekliyorum.” . sözünü kullandı.

Sierra Leone Devlet Başkanı Julius Maada Bio, seçimin Nijerya’da demokrasinin ilerlemesinde bir umut ışığı olarak bölge için bir kez daha parlak bir örnek oluşturduğunu belirterek Tinubu’yu tebrik etti.

Kalıcı bir miras inşa etmek için ulusal kalkınma stratejisini belirlemede Tinubu’ya en iyi dileklerimi sunan Bio, Sierra Leone-Nijerya ilişkilerini ilerletmek için birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini kaydetti.

Gambiya Devlet Başkanı Adama Barrow, Tinubu’yu ve Nijerya halkını başarılı bir seçim düzenledikleri için kutladı.

Nijerya’da 25-26 Şubat tarihlerinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini iktidar partisi All Progressives Congress’ten (APC) Tinubu 8 milyon 794 bin 726 oyla kazandı. Tinubu 29 Mayıs’ta göreve başlayacak.

caybasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu