Ekonomi

Sabancı güneş enerjisi yatırımının finansmanını tamamladı

Sabancı Holding, Sabancı Yenilenebilir Enerji’nin güneş enerjisi santralinin finansman işlemlerinin tamamlandığını duyurdu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. Holdingin yüzde 100 hissedarı olduğu Sabancı Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin 2024 yılı ikinci çeyreğinde işletmeye alınması planlanan 272 MW’lık Cutlass II güneş enerjisi santrali yatırımına ilişkin tüm finansman süreçleri imzalanan anlaşma ile tamamlandı. Tax Equity Investor (vergi avantajlı sermaye yatırımcısı) ile 14 Kasım 2023 tarihinde sözleşme imzalanarak tamamlandığı belirtildi.

Açıklamaya göre, sözleşmelerin imzalanmasıyla birlikte projeyi Sabancı Yenilenebilir Enerji A.Ş. finanse edecek. Kapsanan sermaye oranı yaklaşık yüzde 30 olup; Kredinin ve Vergi Sermayesi Yatırımcısının kapsadığı yabancı kaynak oranı ise yüzde 70 civarında gerçekleşti.

Açıklamada ayrıca, ABD’de devam eden ve daha önce kamuoyuna açıklanan Oriana projesi kapsamında yenilenebilir enerji yatırımlarının her türlü finansal araç ve teşvik kullanılarak devam ettiği ve gelişmelerin şunlara dayalı olduğu belirtildi: projeler kamuoyuyla paylaşılacak.

habermucur.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu