Haber

NATO, Rusya’yı Yeni START Anlaşmasına uymaya çağırdı

NATO, Rusya’yı ABD ile kıtalararası nükleer balistik füze yeteneklerini kısıtlamayı ve topraklarında kontrollere izin vermeyi amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmasına (START) uymaya çağırdı.

NATO’dan yapılan açıklamada, ABD ile Rusya arasındaki kıtalararası nükleer balistik füze kabiliyetlerini kısıtlamayı amaçlayan Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşması’nın (START) uluslararası istikrara katkı sağladığı belirtildi.

Rusya’yı, topraklarındaki kontrolleri kolaylaştırarak ve anlaşmanın uygulayıcısı olan İkili Danışma Komisyonu’na yönelerek anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmeye çağırıyoruz.” ifadesi yer aldı.

Açıklamada, ABD’nin anlaşmaya uyduğu ve Yeni START Anlaşması’nın tüm devletlerin ulusal güvenlik çıkarları dahilinde olduğu belirtildi.

Yeni START Antlaşması

ABD’nin 1991’de Sovyetler Birliği ve 1993’te Rusya Federasyonu ile imzaladığı Stratejik Silahların Azaltılması Anlaşmalarının (START 1 ve START 2) devamı niteliğindeki Yeni START Anlaşması, orta çağda yürürlükte olan son nükleer anlaşmadır. Washington ve Moskova’dan.

2010 yılında imzalanan Yeni START Anlaşması, Rusya ve ABD tarafından konuşlandırılan stratejik nükleer savaş başlığı sayısını maksimum 1550 ile sınırlandırıyor. Anlaşma ayrıca fırlatıcı ve nükleer kapasiteli ağır bombardıman uçaklarının sayısını da 800 ile sınırlandırıyor.

5 Şubat 2011’de yürürlüğe giren 10 yıllık sözleşme 5 Şubat 2021’de sona ermişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, anlaşmayı 5 yıl süreyle uzatma kararını 29 Ocak 2021’de imzaladı. ABD Başkanı Joe Biden da anlaşmayı uzatma kararını 5 Şubat 2021’de açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı bu hafta Rusya’nın iki ülke arasındaki anlaşma kapsamında kendi topraklarında kontrol faaliyetlerine izin vermediğini duyurdu.

nazilliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu