Haber

Çin Dışişleri Bakanı: Çin Küresel İnsan Haklarına Katkıda Bulunacak

PEKİN, 28 Şubat (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Çin’in insan haklarını ilerletmede ilerleyeceğini ve küresel insan hakları yönetişimine katkıda bulunacağını söyledi.

Pazartesi günü BM İnsan Hakları Konseyi’nin 52. oturumunun üst düzey bir bölümünde konuşan Qin, her ülkenin kendi ulusal bağlamına uygun olarak insan haklarını geliştirme yoluna bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Qin, tüm tarafların her türlü insan haklarını kapsamlı bir şekilde desteklemesi ve savunması, eyaletler arası adaleti ve eşitliği teşvik etmesi ve diyalog ve işbirliğine bağlı kalması gerektiğini söyledi.

Çin’de insan haklarının, çağın gidişatına ve ülke koşullarına uygun bir yol izleyerek tarihi başarılara imza attığını belirten Qin, Çin’in bu yolu şaşmaz bir biçimde izleyeceğini vurguladı.

Qin, Çin’in Sincan ve Tibet ile ilgili meseleleri ülkenin imajını lekelemek ve gelişimini bastırmak için kullanmaya yönelik her türlü girişime kararlılıkla karşı çıktığını söyledi.

Qin, Çin’in “tek ülke, iki sistem” ilkesini hatasız, kapsamlı ve gerçek bir şekilde uygulayacağını, ulusal egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını kararlı bir şekilde koruyacağını ve Hong Kong’un refah ve istikrarını sürdüreceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı ayrıca tüm ülkelere çağrıda bulundu ve nükleer kirli suların açık, şeffaf, bilimsel ve güvenli bir şekilde boşaltılması için Japonya’ya davet talep etti.

dikmenajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu