Ekonomi

Çiftçilere üretkenliği artırmaları için altın ipuçları

ESKİŞEHİR (İGFA) – Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Tarım Hizmetleri Dairesi Başkanlığı tarafından sürdürülebilir ve verimli tarım yapmak amacıyla düzenlenen eğitim faaliyetleri aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda Eskişehir’de faaliyet gösteren çiftçilere ve tarımsal üretime ilgi duyan vatandaşlara tarımsal eğitimler verilerek eksik gördükleri veya merak ettikleri alanlarda kendilerini geliştirmeleri amaçlanıyor. Çiftçiler ve Kent Üreticileri İçin EğitimEğitim “protokol” ile devam ediyor.

TMMOB Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şubesi işbirliği ile düzenlenen, Aşılama ve Budama Teknikleri” Eğitimi, Ziraat Yüksek Mühendisi İsmail Dağtekin’in sunumuyla Taşbaşı Kültür Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi.

Ziraat Mühendisleri Odası Eskişehir Şube Başkanı Levent Özbunar’ın da katıldığı eğitimin açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Sibel Benek yaptı ve katılımcılara gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür etti. Ziraat Yüksek Mühendisi İsmail Dağtekin yaptığı sunumda, modern yetiştiriciliğin, kaliteli ve yüksek verimin gerekliliklerinden birinin de kurallara uygun budama olduğunu belirtti.

Budamanın bir sanat olduğuna dikkat çeken Dağtekin, yanlış ve hatalı budama nedeniyle ağaçtan alınacak verimin düşebileceğini söyledi. Dağtekin, budama tekniklerini gösterirken, eğitime getirdiği kısımlarla uygulamalı anlatım yaptı. Dağtekin, meyvelerin tohumdan yetiştirilebildiği gibi kesme ve aşılama formülleriyle de çoğaltılabileceğini vurguladı.

Etkinlik soru-cevap bölümüyle tamamlandı. Eğitimlerden çok yararlandıklarını ifade eden katılımcılar, etkinlik için Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu