Ekonomi

Bakır fiyatları 6 ayın en düşük seviyesinde

Kasım ayının sonundan bu yana Londra Metal Borsası’nda bakır fiyatları yüzde 2’ye varan düşüşle ton başına 7.944$’a geriledi.

Metal, dünyanın en büyük metal tüketicisi olan Çin’den gelen zayıf ekonomik veriler nedeniyle bu ay yaklaşık yüzde 7 kaybetti.

Pekin, önceki yavaşlamaların aksine, altyapıya yoğun bir şekilde harcama yapmayarak metal yerleşimlerine son vermeye karar veriyor.

Trafigura Group ve Goldman Sachs Group Inc. Spekülatörleri, bakırın bir yıl içinde tüm zamanların en yüksek seviyesine çıkma sözü vermesine rağmen, ilk çeyrekten bu yana hissiyatta hızlı bir geri dönüşe işaret ederek düşüşler talep ettiler.

Citigroup Inc. metal piyasasına ilişkin hazırladığı bir notta, “Metal piyasaları, Çin’den gelen Nisan ayı makro verilerinin hayal kırıklığı yaratmasının ardından önemli bir baskıyla karşı karşıya kaldı” dedi.

Analistler bakır sorununun Çin’den kaynaklandığını düşünseler de ABD’den piyasaları hareketlendirecek bir atak yok gibi görünüyor. Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) agresif mali sıkılaştırma politikasının da talebi azalttığı düşünülüyor.

kocasinan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu